Droonivideod on viimastel aastatel aina enam leidnud tee paljudesse turundusplaanidesse. Tänu oma unikaalsele vaatenurgale ja põnevatele tehnilistele võimalustele pakuvad need firmadele võimalust eristuda konkurentidest. Kuid millal ja kuidas tasuks droonivideoid kasutada? Selle seletab lahti SL Digiturundus OÜ eestvedaja ja sotsiaalmeedia spetsialist Sandra Laur.
Miks kasutada droonivideoid turunduses?
Siin on kolm head põhjust, miks on droonivideod turunduses hea lahendus.
1. Visuaalne unikaalsus. Droonivideod annavad võimaluse näidata asju ja sündmusi ebatavalisest vaatenurgast. Kui tavalised videod keskenduvad maapinnalt filmitud stseenidele, siis droonide abil saab jäädvustada laiemat ja dünaamilisemat pilti. See muudab sisu eristuvaks ning pakub põnevamat vaatamiskogemust.
2. Hea tööriist suurte pindade näitamiseks. Kui soovid reklaamida kinnisvara, välisüritusi või loodust, on droonid ideaalne vahend, kuna need suudavad hõlmata suurt ala. Näiteks kinnisvaraturunduses saab ühe lennuga ülevaate nii maja asukohast kui ümbritsevast maastikust.
3. Emotsionaalsuse esiletõstmine. Droonide abil saab luua sujuvaid ja ühtseid liikumisi, mis suurendavad videote emotsionaalset mõju. Näiteks võib droon alustada kaugel ja läheneda vaikselt vaatajatele, suurendades sellega pinget ja põnevust.
Millal kasutada droonivideoid?
Kasutades videovõtteid õhust, suudavad droonid jäädvustada unikaalseid hetki ja esitleda kohti viisil, mis varem polnud võimalik. Siin on kolm peamist valdkonda, kus droonide kasutamine on end eriti hästi tõestanud: sündmuste kajastamine, kinnisvara ja ehitusturundus ning loodusturundus ja turism.
- Sündmuste kajastamine. Droonid sobivad hästi sündmuste kajastamiseks, kus on oluline jäädvustada inimeste massid ja toimuva laialdane mõõde. Näiteks kontserdid, messid ja spordiüritused on ideaalsed kohad, kus droonivideo toob ettevõtmise suurejoonelisuse paremini esile.
Hea näide:
2. Kinnisvara ja ehitusturundus. Kinnisvaras ja ehituses saab drooniga näidata objekti ümbrust, asukohta ja isegi ehituse edenemist. Drooniga filmitud videod võivad anda võimalikele ostjatele või investoritele parema ülevaate projekti skaalast ja sellest, kuidas see sobitub ümbruskonda.
Hea näide:
3. Loodusturundus ja turism. Looduskaunid kohad ning turistidele suunatud videod saavad droonidega hoopis uue mõõtme. Näiteks saab näidata mägede, randade ja metsade ilu, mis tavaliste videovahenditega poleks võimalik.
Hea näide:
Praktilisi soovitusi droonivideote loomiseks
1. Jälgi lennureegleid. Eestis on droonide lennutamine reguleeritud. Enne lennutamist tuleb veenduda, et kõik vajalikud load on olemas. Kasuta Maa-ameti kaardirakendusi või Eesti Lennuliiklusteeninduse (EANS) juhiseid, et määrata, kus ja kui kõrgel võib lennata. Droonide lennutamise reeglid on kirjas Transpordiameti kodulehel. Tõhusaks orienteerumiseks on loodud rakendus, mis aitab droonipilootidel järgida kehtivaid reegleid ja esitada lennutegevuse plaane. Rakendus on kasutatav veebiaadressil utm.eans.ee/avm (vaata ka www.eans.ee/tegevused/mehitamata-lennundus).
2. Planeeri lennud vastavalt ilmale. Tuuline või vihmane ilm võib põhjustada stabiilsusprobleeme ning hägustada kaadreid. Enne filmimist kontrolli ilmateadet ning vali filmimiseks vaikne ja selge aeg.
3. Kanna hoolt akude ja lennuaja eest. Lae drooni akud täis ja võta varuakud kaasa. Planeeri filmimine nii, et droon püsiks alati kontrollitavas raadiuses.
4. Mõtle kaadritele ja liikumisele. Droonikaadrite puhul on oluline sujuvus. Väldi järske liigutusi ja liiga kiiret liikumist, kuna need võivad videol vaatajale ebamugavad tunduda.
5. Katseta erinevaid kõrgusi ja vaatenurki. Ära jää ainult kõrgelennuliste panoraamkaadrite juurde, katseta ka madalamaid kõrgusi, et näidata objekte lähemalt ja detailsemalt.
6. Jälgi valgust ja varjusid. Jälgi, kust tuleb valgus ja kasuta seda enda kasuks. Valguse ja varjude mäng lisab kaadritele sügavust ning muudab need atraktiivsemaks. Vältides liiga teravat otsest valgust, saavutad pehmemad ja selgemad kaadrid.
7. Monteeri ja töötle hoolikalt. Kärbi tarbetuid kaadreid, lisa muusikat või teksti ning töötle värve ja kontrasti, et video oleks sujuv ja professionaalne. Jälgi, et video ei oleks liiga pikk ega veniv. Hoia see lühike, aga lööv, et hoida vaatajate tähelepanu.
8. Testi ja harjuta enne suurt filmimist. Kui plaanid olulist droonivideot, on mõistlik enne teha testlende ja harjutada, et tunneksid oma drooni ja selle juhtimisvõtteid. Proovi erinevaid liikumismustreid ja kaadrite kooslusi.
Droonivideod pakuvad turundusmaailmas palju võimalusi, kui neid õigesti kasutada. Need muudavad Sinu ettevõtte või brändi eriliseks ja meeldejäävaks. Oluline on aga järgida seadusi, kasutada kvaliteetset varustust ja planeerida video ette.
Täpsema abi saamiseks võid ühendust võtta SL Digiturundus OÜ-ga.