E-poode tekib nagu seeni pärast vihma ja igasse e-poodi päkapikud jõulukinke ostma ei jõua, sest keegi ei teagi, et need olemas on. Ei aita isegi väga soodsad hinnad. Internetis pole juhuslikke möödakäijaid, kes päris poodi ikka tänavalt sisse satuvad. Kui uus e-pood avatakse, siis ei leia seda esialgu keegi üles, isegi mitte Google. Alustada tuleb algusest ja oma jäljed jätta sinna, kus rohkem käiakse.
Mida see täpsemalt tähendab? Põhiliselt seda, et oma e-poe avamise järel tuleb sellest hakata igal pool rääkima. Peale selle peab muidugi e-pood ise ka andma põhjust rääkimiseks – siis levib info ise juba edasi. Ja seda ongi vaja.
Siin on mõned nipid ja soovitused, mismoodi oma e-äri väljapaistvaks teha.
1. Tee veebiaadress meeldejäävaks
Kuidas ärile hea nimi valida, me seekord pikemalt ei räägi – sellest on juba räägitud ka. Kui hea nimi on olemas, tuleb see tuntuks teha. Võimalusi on palju: alusta näiteks e-posti signatuurist, reklaam-materjalidest, trükistest, töötajate T-särkidest, kleebistest tööautol. Igal pool on suurelt peal see üks ja ainus mällu sööbiv domeeninimi.
2. Kirjuta regulaarselt oma klientidele e-kirju
Professionaalsemalt väljendudes – saada oma klientidele ja kontaktidele kindla aja tagant e-postiga uudiskirju. Isegi kui nende e-kirjade avamise protsent on väike (tavaliselt see ongi nii), aitab postkasti aeg-ajalt saabuv elektronkiri pidevalt meelde tuletada, et oled olemas. Ühel hetkel, kui keegi tahab midagi osta, meenub talle mälusopist see hiljuti saadetud kiri ja ta vaatab juba lähemalt. Sobiv regulaarsus võib olla näiteks kord nädalas, aga kui tundub, et selle aja peale mõni uudis leida on liiga pingutav, saada uudiskirja harvemini.
3. Pea blogi
Uudiskirjaga haakub hästi ka blogi, mille võiks oma e-poe päisemenüüsse lisada. Seal saad kirjutada nii headest pakkumistest, oma valdkonna uudistest kui ka kasulikest nõuannetest, mis e-poe valdkonda puudutavad. Postitused ei pea olema pikad, samas võiksid otsimootorite jaoks optimeeritult sisaldada olulisi märksõnu ja olla vähemalt kolmesaja sõna pikkused. Siis peab näiteks Google seda postitust väärtuslikuks (lühematest otsirobotid nii hästi ei arva).
4. Ole sotsiaalmeedias
Pea kolmandik või isegi pool veebiliiklusest võib tulla sotsiaalmeediast. Seega peab nii suure külastuste hulga jaoks kindlasti looma endale esinduslikud sotsiaalmeediakontod. Kõige olulisem on mõistagi Facebook, edasi vaatab igaüks juba oma harjumuste ja sisetunde järgi – kus võiksid potentsiaalsed ostjad kõige enam liikuda. Siin on mõned võimalused: Twitter, Instagram, Pinterest, YouTube, LinkedIn, Flickr. Sotsiaalmeedias peab samamoodi regulaarselt aktiivne olema, kampaaniaid saab Facebookis toetada reklaamidega. Ettevõtte nägu ei tohiks veebis ja sotsiaalmeedias erineda – kasutaja peab kohe ära tundma, et tegemist on sama e-poega.
5. Tee video
Video on noorema publiku suur asi ja ka vanemad ostjad vaatavad aina rohkem klippe. Video tegemine pole enam keeruline, selleks ei pea palkama filmistuudiot. Lihtsamate pöördumistega klientide poole saab täiesti ise hakkama. Eriti tuleks tähelepanu pöörata helile – kvaliteetne heli jätab professionaalse mulje isegi siis, kui pilt on veidi amatöörlik. Video üleslaadimise võimalusi on palju – alates Youtube´ist ja Facebookist kuni oma koduleheni välja. Videoid hindavad ka otsingumootorid kõrgelt.
6. Kasuta ebatraditsioonilisi reklaamikanaleid
Paku oma poe kaupa blogijatele ja juutuuberitele, las nad avaldavad oma arvamust. Kellegi aus tootearvustus mõjub alati paremini kui ostetud reklaam. Ja kui siiski tahaks väga sisu kontrollida ja reklaame avaldada, siis võiks proovida sisuturundust – ajakirjanduslikus formaadis artiklit, mis ei kiida kaupa nii ülivõrdes kui reklaam, vaid proovib lugejat kallutada toote ostmise suunas põhjendatud argumentidega.
7. Tee koostööd teiste e-poodide ja päris-poodidega
Konkurente ei maksa karta, paljud neist polegi otsesed konkurendid. Proovi leida endale sarnaseid päris-poode, kellel võib-olla e-poes müüki pole, siit võib leida mõne vastastiku kasuliku koostöövormi. Mõne e-poega võib teha külalispostitusi, vahetada reklaame ja tutvustada üksteise kampaaniaid.
8. Optimeeri oma e-pood otsimootorite jaoks
Kasuta Google´i Keyword Plannerit sobivate märksõnade leidmiseks, millega oma veebipoodi võiks reklaamida ja millega inimesed netist tavaliselt otsivad. Lisa sisuhaldusele SEO moodulid, mis aitavad sisu timmida selliseks, et see kõige paremini leitav oleks. Vajadusel maksa otsingutulemustes ettepoole saamise eest, ehkki populaarsete märksõnadega võib see näiteks Google Adwordsis päris kallis olla. Optimeeri kõik tootepildid ja nende failinimed, et nende alternatiivtekst kirjeldaks kõige paremini toodet – nii saad ka pildiotsingus parema tulemuse.
9. Osale avalikel üritustel
Käi messidel, kui on aega ja rahalisi ressursse, tutvusta oma e-poodi avalikel üritustel ja toeta mõnda oma valdkonna populaarset üritust – näiteks spordijalatsite müüja saab toetada rahvajooksu, mööblitootja heategevuslikku mööblioksjonit jne. Muidugi ei maksa unustada neil ettevõtmistel nähtavalt oma veebipoe aadressi tutvustamist.
10. Osale foorumites ja anna tagasisidet
Hea on oma kodulehele üles panna tagasiside ja korduvate küsimuste sektsioon, kuid veel olulisem on osaleda aktiivselt e-poes müüdavate toodete ja teenuste kohta käivates teemades teistes avalikes foorumites, kus ostjad oma kogemusi jagavad. Vasta kriitikale, ole viisakas ja kui oled edukalt mõne probleemi lahendanud, nii et kõik rahule jäävad, siis seda infot levitavad juba kasutajad edasi ise.