Mis tunne on ehitada üles oma unistuste ettevõte? Mari-Liis Kontson ei kartnud unistada suurelt ja on nüüd oma kirega muutnud Eesti kosmeetikamaastikku. Tema lugu räägibki sellest, kuidas isiklikust kogemusest ja suurest unistusest võib sündida midagi erakordset.
Alustades välismaal omandatud teadmistest ja jõudes rahvusvahelise koolitaja haardeni on Mari-Liis loonud koolitusettevõtte, mis aitab iluprofessionaalidel areneda ja kasvada. Kuidas see kõik alguse sai? Millised väljakutsed tuli ületada ja millised on tulevikuplaanid? Sukeldume sellesse põnevasse eduloosse.
Millal ja kuidas koolitusettevõte alguse sai, millisest ideest ja hetkest?
Alustan sellest, millega ma üldse tegelen, kuna minu töö on üsna mitmekülgne ning täna töötan põhimõtteliselt kahel kohal.
Juhatan rahvusvahelise professionaalse kosmeetikaettevõtte Medexy Eesti filiaali ja teisalt teen nii Eestis kui ka rahvusvahelisi koolitusi nahaspetsialistidele (kosmeetikud, esteetilise meditsiini õed ja arstid), mis on brändipõhised, kuid ka üha enam teoreetilisi koolitusi, et tõsta nahaspetsialistide teadmisi Eesti kosmeetikaturul.
Mu enda bränd ja ettevõte (www.mariliiskontson.ee) on keskendunud nahaspetsialistide koolitustele.
Kuna mul on tugev huvi brändingu vastu, teen ma ka mentorlust ilutegijatele, et aidata neil kasvatada nende äri. Tulenevalt vajadusest on brändipõhiseid koolitusi rohkem, kuid mu enda soov on tulevikus liikuda üha rohkem teooriakoolituste poole.
Nagu ilmselt paljud ettevõtted, siis ka minu oma sai alguse isiklikust kogemusest ning juba mitu aastat enne seda, kui ma esimesi teadlikke tegevusi tegema hakkasin.
Peale gümnaasiumi kolisin üsna ruttu välismaale ja oma kosmeetikaalase hariduse saingi hoopis sealt ning kui Eesti tagasi tulin, läksin tööle ühte rahvusvahelisse kosmeetikaettevõttesse müügijuhiks. Hakkasin üha enam nägema seda, kui nõrgad on iluprofessionaalide teadmised Eestis. Mida aeg edasi, seda rohkem kasvas sellest välja missioon, et luua koolitusi kosmeetikutele, mis päriselt ka aitavad neil professionaalidena areneda.
Kas algne äriidee on praeguseks muutunud võrreldes algusega ja kuidas?
Ma arvan, et mu fookus on muutunud väga palju täpsemaks, mida ma üldse tahan ja see on tegelikult muutnud palju ka algset ideed ja mõtteid.
Kuna ma ise täiendan end palju välismaal, siis õpin paremini tundma ka sealseid plusse ning miinuseid, ka see annab uusi ideid, mõtteid ja aitab ka parandada struktuuri. Võib vist öelda, et visioon ja missioon on suhteliselt algusest peale olnud paigas, kuid struktuur ja teenuste valik on muutunud.
Milline on olnud seni suurim edulugu, mida tahaks ka teistega jagada?
Tihtipeale peetakse end edukaks, kui mõni enda klient või partner kasvab ning särab, kuid unustatakse ära see, miks ja kuidas nad selle saavutasid.
Muidugi ma olen väga uhke oma õpilaste ja partnerite saavutuste üle, sest oleme koos uskunud, panustanud ja töötanud, kuid ma arvan, et suurim edu on selles, kelleks ma ise olen saanud.
Kui õppisin nahaspetsialistiks, ei osanud ma isegi unistada, et minust saab rahvusvaheline koolitaja ning saan ka ise täiendada oma teadmisi üle kogu maailma. Täna on see minu igapäev ning näen, et absoluutselt kõik uksed on avatud.
Millised on tulevikuplaanid ettevõtte arendamisel?
Ma tahan teha Eesti kosmeetikaturul midagi sellist, mida veel pole tehtud.
Töötan ühe uue projektiga väga intensiivselt ning loodan 2025. aasta lõpuks jõuda esimese ametliku uue programmi lansseerimiseni.
Kuidas sündis ettevõtte koduleht?
Mulle meeldivad kõik brändingu teemad ning usun, et tänapäeval on sotsiaalmeedia ja veebileht väga suureks osaks brändi kujundamisel. Kui tahad oma ettevõtet arendada, siis ilma nendeta ei saa.
Enne praegust veebilehte proovisin erinevatel platvormidel ise valmis teha erinevaid kodulehti, kuid lõpuks sain aru, et ma ei suuda ise kõike. Nii lasin endale veebilehe asjatundjatel teha ning lõpuks saingi väga kiiresti ilusa ja toimiva kodulehe.
Kuidas on koduleht aidanud kliente leida?
Ma arvan, et ühest küljest tõstab see usaldusväärsust. Minu kodulehe suurimaks väärtuseks on ilmselt blogi ja sisu, mida ma seal jagan. Sellest saavad kasu nii spetsialistid kui ka tarbijad, kes soovivad teada kosmeetika kohta rohkem.
Millised on koolitusfirma veebi puhul kodulehe tegemisel olulised asjad, mis seal peab kindlasti töötama?
Mina lähtusin sellest, et inimesed saaksid aru, kes ma olen ja kas nad minuga samastuvad. Lisaks annab veeb ülevaade sellest, mida ettevõte pakub ja kellele suunatud on.
Tutvustus teenuste kohta on kindlasti oluline, potentsiaalne klient kodulehel peab aru saama, mida ta ostab ja kust ostab.
Kustkaudu teid veel leitakse, millised on põhilised kanalid?
Peamine kanal on täna Instagram, kuid soovin arendada ka Facebooki ja sealset professionaalide gruppi.
Kuidas sujus veebilehe arendamine, milliseid probleeme tuli lahendada ja kas praegu saab kõigega rahul olla?
Täna ma muudaksin kodulehel palju, kuid seon need muutused oma uue tulevase kursuse ning materjaliga.
E-pood on kindlasti osa, mille arendamine tuleb varsti päevakorda. Sõltuvalt valdkonnast, millega inimene tegeleb, võiks kodulehe professionaaliga regulaarselt üle vaadata, kuna ettevõtte kasvuga võib muutuda ka veebi funktsioon ning proff suudab näha ja toetada selle arendamisel.
Kuidas oled rahul Veebimajutuse teenusega ja mida võiks seal muuta?
Ma olen Veebimajutusele väga tänulik, sest iga kord, kui mul on mure, saan kindel olla, et saan abi.
Lisaks on minu meelest blogis väga palju kasulikku materjali, mida lugeda ja jälgida. Ka teiste tegijate lugude lugemine on põnev ja õpetlik. Kindlasti oleks huvitav kohtuda inimestega, kes on sarnase mõtteviisi ja muredega.