7 min lugemine

Kuidas alustada oma videoblogiga?

Veebirebane
04. jaan 2017

Video on endiselt tõusev trend, ehkki sedasama räägiti juba viis aastat tagasi. Kuid nüüd on sellel trendil veel rohkem kaalu, sest vaatajad saavad tänu kiirele internetile ja headele veebiserveritele videot mõistiku kvaliteediga ja "hakkimata" vaadata.

Videoblogijaks hakkamine pole ka enam nii keeruline, kui aastaid või aastakümneid tagasi. Vaja on natuke head tehnikat, ettevõtmist ja loomulikult põnevat sisu.

Oled hobiblogija või äriblogija, vahet pole. Video loob vaatajate-jälgijatega kõige tugevama sideme. Kui neile meeldib, tulevad nad kindlasti tagasi. Huvitavat videoklippi vaadatakse kauem ja põhjalikumalt kui mistahes muud sisu. Seega ei maksa video mõju alahinnata. Kui pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna, siis video veel kordades rohkem. Siin on mõned nõuanded algajale videoblogijale, millest alustada - üldised ja tehnilised soovitused.


1. Kellele ja milleks?

Võimatu on alustada videoblogimist ilma nende kahe küsimuseta. Küsi, kes võiksid sind vaatama hakata ja miks? Kas see on lihtsalt ajaviide ja meelelahutus nagu mõni kassivideote kommenteerimise blogi või soovitad igal päeval/nädalal, kuidas midagi kasulikku mingis kindlas valdkonnas teha? Küsimus, kellele videot teha, määrab nii keelekasutuse kui isegi riietuse, milles kaamera ette astuda. Popp ja noortepärane või soliidne, smart casual? Släng või keeleinstituudi poolt aktsepteeritav range lauseehitus?


2. Vali sobiv tehnika (5 olulist punkti)

Videoblogija "telestuudio" sisustamiseks pole tänapäeval enam vaja telejaama tehnikat ja kalleid pulte-miksereid-kaameraid. Üsna vähesest piisab, sest ka amatöörkaamerad on väga heaks läinud. Alustada võid oma olemasoleva kaamera, isegi mobiiliga, kuid enne peaks arvestama mõnesid tehnikaga seotud asju:

  1. Heli on väga oluline. Kuluta raha hea mikrofoni peale, sest kaamera, arvuti või mobiili mikrofonid ei pruugi piisavalt korralikku tulemust anda. Kasuta intervjuu- või solistimikrofone, mis võtavad hästi lähedalt ja summutavad kõrvalised helid.
     
  2. Loomulik valgus on parem. Filmi võimalikult palju loomulikku valgustust ära kasutades, sest hea kunstliku valgustuse jaoks ei jätku tõenäoliselt vahendeid ja teadmisi.
     
  3. Vali õige kaamera. Lihtsa videoblogi jaoks pole palju eritingimusi: kvaliteet võiks olla vähemalt Full HD, salvestusmeedium SD-kaardile (odav ja lihtsam, kui sisseehitatud salvestusmeediaga), välise mikrofoni lisamise võimalus (vt punkti 2.1) ning mõnes levinud formaadis salvestamine (nt .mov, .mp4, .avi).
     
  4. Vajalik tarkvara: monteerimiseks, ekraanisalvestamiseks, efektideks on vaja arvutiprogramme. Kõige elementaarsem tarkvara on vajalik kasvõi selleks, et klipi algused ja lõpud ära lõigata. Rohkem on vaja programmide abi, kui monteeritakse kokku erinevad kaadrid ning pannakse juurde algus- ja lõputitrid. Ekraanivideo salvestamiseks on samuti palju erinevaid tarkvarasid, mis salvestavad kõik selle, mida oma arvutiekraanil teed, näiteks mõne õpetuse, kuidas tarkvara kasutada. Monteerimiseks aga võib kasutada ka YouTube´i, kui sinna videod niikuinii üles laetakse.
     
  5. Vajalik veebikeskkond, kuhu videoblogi üles paned. Selleks on kõige kindlam ja lihtsam valik muidugi YouTube, kus saab luua oma videokanali ja kutsuda seda jälgima. Hea alternatiiv on Vimeo, kus on vähem "kassivideoid" ja rohkem asjalikku sisu, arvavad mõned. Kolmas alternatiiv on teha videoblogi oma veebis. Siis on vajalik serverisse videopleieri failide paigaldamine (soovitavalt HTML5 formaadis pleieri) ja serverisse tuleb oma videod ise üles laadida.

3. Õpi stsenaariumi kirjutama

Tuntud teleajakirjanikud oskavad muidugi kohe kaamera ette istudes lähima pooltunni huvitavalt sisustada, kuid algajamad peavad midagi ka ette valmistama. Kirjapandu ei pea sekundipealt kõike kirjeldama, vaid andma mõned põhipunktid, millest rääkida. Proovi võimalikult palju peast rääkida ja samas jälgida etteantud teemapunkte, rohkem pole lihtsaks stsenaariumiks vajagi.

4. Valmista ette stuudio ja stseenid

Kui filmid kodus, vaata järgi, mis jääb taustaks. Ka Google on oma õppevideoid lasknud teha spetsialistidel kodust, taustaks magamistoa riidekapp, kuid alati pole see hea valik. Kasuta näiteks arvutit ja LED-televiisorit lihtsaks taustagraafika lisamiseks. Filmi võimalikult palju loomulikku valgust ära kasutades (akna all või õues). Kui on mitu esinejat, siis lohista kaamera ette paar mugavat tugitooli, riietu vastavalt auditooriumi ootustele jne.

5. 3, 2, 1 - võte!

Pane kaamera paika, kasuta statiivi. Vaata, mis jääb kaadrisse ja leia oma lubatud liikumisvahemik, et vahepeal pildilt ära ei liiguks. Tee mitu proovivõtet, kohenda valgust ja kontrolli heli. Ja siis võibki esimene salvestus alata. Igaks juhuks võiks teha mitu duublit, et pärast oleks materjali, mida monteerida.

6. Montaaž ja järeltöötlus

Tasuta Windows Movie Makeri, Videopadi, iMovie või mõne muu videotöötlusprogrammiga saad oma salvestisi hiljem videoblogi jaoks töödelda. Adobe teeb ka häid tasulisi videotarkvarasid. Lisa algus- ja lõputiitrid, üleminekuefektid (need on pea kõigis videoprogrammides olemas), muusika, heliefektid ja vajadusel ka ekraanivideo. Monteerida saab ka YouTube´is üle veebi.

7. Lae video üles ja tee see võimalikult leitavaks

Kui oled saate valmis saanud, lae see YouTube´i või mõnesse muusse videokeskkonda üles, varusta märksõnadega ja kutsu vaatama , Facebookis, sõbralistis, Twitteris ja mujal. Tähtis on populaarse videoblogi vaatajate arvu kasvatamisel ka regulaarsus: postita iga päev, üle päeva, iga nädal. Parema kvaliteediga (Full HD) videod on otsitulemustes paremini esindatud.

8. Vasta tagasisidele, kutsu kommenteerima

Oma järgmistes videotes vasta vaatajate küsimustele ja kutsu neid kommenteerima, küsima ja arutlema. Mida rohkem on näha vaatajate tagasisidet ja nende arvamusega arvestamist, seda sõbralikuma vaatajaskonna saad.

9. Ära venita

Iga klipp peab kohe alguses huvi äratama. Kui veel mõni aasta tagasi räägiti, et vaataja lahkub, kui esimese kümne sekundi jooksul tema huvi ei äratata, siis praeguseks on asjad läinud veel hullemaks - esimesed neli sekundit (võijuba veel vähem) otsustavad kõik. Vaata YouTube´i statistikast (Analytics), kui kaua sinu postitusi on keskmiselt jälgitud ja tee sellest omad järeldused.

VidstatsX-i andmetel on maailma populaarseim Youtube´i videoblogi Good Mythical Morning üle 11 miljoni subscriber´iga.
 

Socialblade´i andmetel on Eesti kõige suurema liitujate arvuga videoblogija Estonianna - üle 565 000 subscriber´i.


10. Ole sina ise

Elementaarne, aga lihtne soovitus kogu videobloginduse algusesse ja lõppu: ole sina ise. Ära teeskle, käitu loomulikult. Liigne teksti mahalugemine ja pingutamine teatraalsusega ei tule kasuks. Inimesed hindavad loomulikkust ja see tuleb igaühel kõige paremini välja.

Veebirebane

Veebimajutus.ee pakub oma klientidele mugavusteenust domeeni, e-posti, kodulehe majutuse ja tööriistade vallas. Elkdata OÜ on tegutsenud 25 aastat, teenindades igapäevaselt pea 25 000 klienti, luues neile väärtust läbi kiirete ja lihtsate veebiteenuste.

Kasutajad kes lugesid seda artiklit lugesid ka neid

Mis on LinkedIn ja kuidas seda kasutada?
E-post Liiklus Turundus
Põhjalikult: kuidas e-posti turundust õigesti teha?
E-post Turundus
Mida tuleb kindlasti arvestada e-postiturunduse tegemisel?
E-post e-posti turundus e-kirjade saatmine
Mis imeasi on Schema markup ja kuidas seda kasutada meiliturunduseks?
Milleks üldse turundada, kui kliendid on olemas?
Veebimajutus on Facebookis. Sina oled kah.
Saame sõpradeks? Meil on Sulle palju rääkida, küllap Sul meilegi. Teeme ära?
fox-head fox-head
Ka veebis tuleb targalt tegutseda. Eriti veebis!
Veebimajutuse 25 000 klienti rääkisid ja meie kuulasime - oleme teie vajaduste ning tagasiside põhjal loonud blogi, milleta ei saa hakkama ükski edukas e-ärimees. Eesti tippkirjutajad toovad Sinuni värskeimad nipid, uudised ja nõuanded. Ükski trend ei jää saladuseks ning väljakutse ületamatuks!
Klienditeenindus
Lisasime diili sinu ostukorvi, said ikka mega hea diili!

Vali paketi periood

1 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 12.08

3 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 36.24

6 kuu põhine arveldus

Kuus 12.08

Kokku 72.48

1 aasta põhine arveldus

Säästad 20% ehk -24.16

Kuus 10.07

Kokku 120.80

1 aasta
0.00
2 aastat
0.00
3 aastat
0.00
4 aastat
0.00
5 aastat
0.00
6 aastat
0.00
7 aastat
0.00
8 aastat
0.00
9 aastat
0.00
10 aastat
0.00