Raha teenimine Internetis on muutunud üha populaarsemaks ja on valdkondi, kus tõesti igaüks saab hakkama, kui on vaid pealehakkamist. Võimalusi on muidugi nii algajatele kui ka kogenud proffidele, tuleb need vaid üles leida. Kuidas otsida ning mida teha kas väikese lisasissetuleku nimel või täiesti uue äri käivitamiseks, selle kohta on siin mõned vajalikud soovitused.
Veeb on hulgaliselt võimalusi täis alates veebilehtede loomisest ja blogimisest kuni e-raamatute kirjutamise ning e-poodideni. Edukaks rahateenimiseks tuleb aga valida endale meelepärane ala, mida tõesti tahad ise teha ning olla järjepidev.
Töö ja karjäär: kuidas veebist hea töökoht leida?
Internetis töökoha leidmiseks on oluline alustada sellest, et enda tutvustamiseks oleks olemas luua professionaalne digitaalne identiteet ja CV, mida tööportaalidesse saata.
Kasuta erinevaid kodumaiseid ja rahvusvahelisi tööotsingu platvorme, kuid ka sotsiaalmeedias on suured võimalused leida just endale sobiv unistuste töö. LinkedIn kui proffide sotsiaalmeediaplatvorm on üks väärtuslik koht uue töökoha leidmiseks, kuid ka Facebookist või isegi Instagramist ja TikTokist võib leida pakkumisi või märgatakse seal sind, kui kuulutad, mida otsid.
Karjääri arendamiseks on oluline investeerida pidevasse õppimisse ja oskuste täiendamisse, olgu selleks siis täiendkoolitused, veebikursused või töötubade külastamine. Võrgustike loomine ja mentorite leidmine on samuti kriitilise tähtsusega.
Tööandjad eelistavad tavaliselt neid kandidaate, kes demonstreerivad oma vastavaid oskusi ja kogemust, samuti kohanemisvõimelisi ja valdkonnale pühendunud spetsialiste. See toob meid tagasi lõigu alguse juurde: edukaks kandideerimiseks peab sul olema hea ja ülevaatlik tutvustus kas CV näol või hästi täidetud profiiliandmed näiteks tööportaalis või sotsiaalmeedias.
Investeerimine: aktsiad või kinnisvara?
Investeerimine nõuab põhjalikku turuanalüüsi ja riskijuhtimist. Tundub, et keeruline? Oluline on aga mõista erinevate aktsiate dünaamikat ja jälgida pidevalt turu trende. Kui oled mõnda aega jälginud ja alustanud näiteks endale tuttava valdkonna ettevõtete aktsiatest, hakkab kiiresti pilt selginema ja võid teha juba kaalutletud otsuseid. Aktsiatega kauplemise keskkondi on internetis mitmeid, kauplemine on tehtud ülilihtsaks ning vajadusel saab alustada ka päris väikestest summadest. Võib lasta ka tehisintellektil soovitada, mida osta või mida müüa, kuid eelkõige on tarkadest tehisarudest abi ettevõtete kohta info hankimisel, mille põhjal oma investeerimisotsus teha.
Kas kinnisvarasse investeerimine nõuab hiiglaslikku rahakotti või rahamasinat, mis kõik selle kinni maksab? See oleks muidugi hea, aga pole siiski ainukeseks eelduseks kinnisvarasse investeerimisel. Saab ka laenuga või väiksemate summadega. Tuleb muidugi arvestada mitmete teguritega, nagu ostetava maja või korteri asukoht, turuolukord ja potentsiaalne tulu. Kinnisvarainvesteeringud nõuavad tihti põhjalikumat uurimistööd, mille juures tuleb taas mängu Internet. Otsi uudiseid sind huvitava piirkonna kohta, uuri renoveerimise hindu ja muidugi ka tuluteenimise allikaid: kas õnnestuks oma korter näiteks hea hinnaga välja üürida?
Ettevõtlus: kividest ja mördist või elektronidest äri?
Ettevõtlus on võimalus ühendada hobi kasulikuga: hakka näiteks tegema äri selles valdkonnas, kus muidu vabal ajal hobiga tegelesid. Pildistad, meeldib kokata, käid matkal? Kõigis neis valdkondades on ka põnevaid ärivõimalusi.
Ettevõtte loomiseks on vajalik teha kohe alguses selge äriplaan, leida piisavad rahalised vahendid ja turundusstrateegia. Oluline on tunda oma sihtturgu ja kliendivajadusi.
Kui raha on vähe, siis on veel üks hea võimalus alustada väiksema investeeringuga, kui füüsilise poe rajamisel: tee e-pood!
See aitab hetkega vallutada kogu maailma turud ja müüd kaupu ilma päris kividest ja mördist poodi ehitamata. Muidugi on e-poe juures ka üks takistus, mis vaja ületada: see maailm on valla tohutule konkurentsile, sinuga konkureerib mitte ainult naabertänava pood, vaid kõik maailma e-poed ning nende seas peab leidma oma niši, mis ostjaid kohale meelitab.
Hakkaks hoopis koguma? Säästmine ja eelarve
Rikkus tuleb siis, kui tulud ületavad kulusid. See tähendab, et kui sul on kindel sissetulek, siis ainuke võimalus tulusid kasvatada on iga kuu raha kõrvalepanemine. Kui suudad kulud eelarvesse viia ja eelarves arvestad kindlate tuludega, mis stabiilselt üle jäävad, siis hakkabki rikkus tasapisi kogunema.
Eelarve koostamine aitab lisaks mõista ka oma rahavooge ja paremini hallata kõiki finantse. Sea endale finantseesmärgid ja hakka koguma.
Raha säästmiseks on oluline seega leida tasakaal kulutuste vähendamise ja sissetulekute suurendamise vahel ning luua oma säästmisstrateegiad.
Otsi lisatulu allikaid
Kui praegune töö meeldib, siis saab rikkamaks lisatööga. Vabakutselise töö pakub paindlikkust ja võimalust töötada erinevate projektide kallal. See nõuab enese turundamist ja oskuste pidevat arendamist, kuid on huvitav ja jätab palju vabadusi: tee, millal tahad ja kui palju tahad, ei pea kellast kellani rakkes olema.
Internetis saab raha teenida näiteks blogimisega, müües blogi juurde reklaame või pakkudes sisuturundust, tehes veebimüüki, kirjutades raamatuid ja müües neid e-raamatutena, hallates sotsiaalmeediakanaleid või pakkudes veebikoolitusi.
Edu saavutamiseks on oluline keskenduda kvaliteedile ja sihtrühma vajadustele.
Kokkuvõtteks: Internet on rikkuse allikas
Internet pakub seega laia valikut võimalusi raha teenimiseks, olgu selleks siis karjääri arendamine, investeerimine, ettevõtlus, säästmine või lisatulu allikad. Iga meetod nõuab pühendumist, järjepidevust ja pidevat enesearendamist. Kuid kõige olulisem on leida see, mis kõige paremini sobib sinu oskuste ja eesmärkidega. Ole avatud uutele võimalustele ja need tulevadki.