Kui kaugtöö saab sügisel jälle uue hoo sisse, siis ei saa me läbi videokonverentside ja virtuaalkoosoleku vahenditeta. Nagu ikka, kipub paljude jaoks siis töö kujunema selliseks, et ühe partneriga kasutatakse üht, teisega teist lahendust. Siin on võimalus võrrelda, mida teevad viis populaarseimat lahendust ja miks üht või teist tasuks valida.
Zoom
Juba 2011. aastast üsna vaikselt tegutsenud virtuaalkoosolekute ja suhtlustarkvara ettevõte Californiast tõusis raketina tippu eelmisel kevadel, kui eriolukorrad kontoreid sulgesid ja suur osa inimestest pidi üle kolima virtuaalsuhtlusele. Zoomi eeliseks on lihtsus, hea ühilduvus erinevate arvutiplatvormidega ja teatud piirini saab seda kasutada üsna väikeste kuludega.
Tasuta saab kasutada kuni 100 kasutajaga korraga kuni 40-minutilisteks koosolekuteks, kus suurim piirang ilmselt ongi ajapiirang, sest tüüpiline töökoosolek kestab ikka ligi tunni. Üks-ühele koosolekutel piiranguid pole.
Zoom on lihtne ja sobib kõigile, seal saab lisada ka videotaustasid, kui taamal paistvat sassis tuba või liiga privaatse sisuga riiuleid enda taga näidata ei taha. Ekraanijagamine, privaatsed taustavestlused ja kõik muu elementaarne on olemas. Video kvaliteet samuti probleeme ei kujuta, ka üsna aeglase ühendusega osalised saavad pilti talutava kvaliteediga näidata ning koosolekule võib tulla veebist, äpist või eraldi töölaua kliendiga. Valdav enamus ühendusviise on seega toetatud.
Microsoft Teams
Samuti juba enne pandeemiat vaikselt ärikasutajatel kontoris kasutusel olnud Teams sai kodukontoritesse suundujatelt tõuke ja tõusis populaarseimate suhtlustarkvarade hulka, kuna seda saab ettevõtetes integreerida Microsoft 365 ja Sharepointi pilveteenustega. Lisaks on olemas eraldi tasuta versioon, millel piirang sajale osalejale korraga ning ajapiirang on 60 minutit. Järelikult kui tahad koosolekut ohjes hoida ning kindlasti tunni ajaga lõpetada, siis tasuta versioonist peaks piisama.
Microsoft on virtuaalkoosolekute töövahendina hakanudki põhirõhku panema just Teamsile ja Skype on jäänud pigem erakasutajatele. Ärikasutaja eeliseks on võimalus integreerida kõikvõimalike ärilahendustega. Tavakasutajad ning väiksemad mõne inimesega ettevõtted võivad avastada, et see kõik on veidi liiga keeruline ja liiga paljude kellade-viledega. Samas lihtsaks tekstivestluseks ja videokõnedeks on hästi kasutatav, igati kiire ja kvaliteetne.
Teamsis on olemas võimalused liituda koosolekuga iOS-i, Androidi, Windowsi, MacOSi ja Linuxi kliendiga või üle veebi. Koosolekukutsena saadetav link on veebis avatav, tuleb vaid lubada brauserile ligipääs oma kaamerale ja mikrofonile.
Google Meet
Google muutis oma Hangoutsi videokoosolekute lisa eelmisel kevadel Zoomi kiire tõusu ajal eraldi tasuta tooteks Google Meet, et võita kasutajaid uue lihtsa virtuaalkoosoleku lahendusega. See sobib nii väikestele gruppidele, kus kasutajatel on Google´i teenuste konto (Gmail) kui ettevõtetele, kes kasutavad Google´i ärikontot G Suite.
Google Meet ongi üsna tihedalt Google´i teenustega seotud - seda saab lisada kalendrisse, käivitada otse Gmailist, alustada koosolekut ilma midagi installimata Chrome´i veebibrauserist ja osalejatel piisab vaid teada ligipääsukoodi, mis neid koosolekule juhatab.
Skype
Vana hea Skype, mille algsed arendajad (ja hilisem arenduskeskus) on pärit Eestist, on ikka olemas, ehkki paljud on seda hakanud muude suhtlustarkvarade kõrval ära unustama. Skype´i eravestlused on suuresti üle võtnud Facebook Messenger, kuid videokõnesid on endiselt mugavam ja võimalusterohkem teha just Skype´i abiga.
Microsoft ise soovitab ettevõtetel pigem Teamsi kasutada, kuid ka Skype´ist on koosolekutel samuti palju abi, kui tegemist väiksema ettevõttega.
Tasuta variandil on küll mõned piirangud (kuni 50 kasutajat, kuni 24 tundi seanss), kuid need ilmselt enamust kasutajatest ei takista.
Skype´i eeliseks on seegi, et midagi pole vaja alla laadida, osalejad võivad liituda ka veebist - nii nagu Google´i videokoosolekutel. Skype lubab veel osaleda ka tavalise telefonikõnega ning kontot pole samuti kutsututel alati vaja.
Skype´is võib oma videopildi tausta hägustada, et liiga kirju tapeet või riiulid liialt tähelepanu ei tõmbaks.
Apple FaceTime
Kui ettevõttes ja sõpradel on valdavalt kasutusel Apple´i toodang, siis on esmane valik juba tehtud - Macide, iPhone´ide ja iPadide jaoks sobib FaceTime.
Ühe nupuvajutusega saab poolelioleva telefonikõne muuta iPhone´is FaceTime´i videokõneks ja sinna liikmeid juurde kutsuda, kuigi grupikõned on mugavamad juba sülearvutist. tasuta grupikõne piirang on kuni 32 osalejat, neid saab koosolekule kutsuda nii Apple ID kui telefoninumbriga. Suurimaks eeliseks on hea kvaliteet ja videopildi filtrite võimalused, puuduseks aga see, et kõik ainult PC (ja Androidiga) sõbrad peavad jääma ukse taha.