Kuigi WordPress on maailma levinuim veebiplatvorm, on selle kõrval mitmeid teisigi, mida inimesed heameelega kasutavad. Kuid milline on parem erinevate vajadustega kasutajatele? Proovime võrrelda kaht tuntud lahendust - WordPressi ja Wixi, et mõlema plussid ja miinused kõrvuti panna.
WordPressi ja Wixi ühiseks jooneks on lihtsus ja nende mõlemaga saab hakkama ka selline veebivõhik, kes programmeerimist ei oska, aga üht-teist kodulehe telgitagustest siiski teab, vähemalt seda, mis on HTML ja kuidas kodulehele erinevaid elemente lisada. Kuid sügavamad teadmised pole tõesti olulised ja mõlema platvormiga saab lihtsa kodulehe ilma proffide abita valmis.
Mis on veebiehitustööriist (Wix)?
Veebiehitustööriistad aitavad kodulehe valmis teha ilma ise veebitegemisest midagi teadmata. Need on sobilikud päris algajale, sest tulemus näeb üsna professionaalne välja ning keskkond, kus kodulehte teha, on lihtne nagu mõni tavaline kujundusprogramm. Hind on ka üsna olematu.
Wix on just selline tööriist ja selle eelised on järgmised:
- Odav üleval pidada (maksad kuutasu)
- Lihtne kodulehte teha ja muuta
- Arendajat pole vaja, keskkond on stabiilne ja seda uuendatakse pidevalt
- Tulemus on enamasti ilus ja professionaalne
Muidugi on Wixil ja teistel sarnastel veebiehitustööriistadel ka puuduseid:
- Kodulehel puudub omapära, sest sarnaseid valmiskujundusi on maailmas sadadel, kui mitte tuhandetel veebilehtedel
- Erilahendusi ei pruugi olla alati võimalik Wixi integreerida
- Raske on oma Wixis tehtud veebi mõnesse teise platvormi kolida (tavaliselt see maksab üsna palju)
- Kui oled saidi avaldanud, ei saa kujundusmalli vahetada, alustama peab uuesti nullist
Väiksemate veebilehtede jaoks maksab Wix küll ainult viis dollarit kuus, kuid sel on olulised piirangud, millest ehk ebamugavaim piiratud andmemaht, mida kasutajad saavad alla laadida. Keegi ei taha, et sel hetkel, kui tema veeb saab tõeliselt populaarseks, see järsku kättesaamatuks muutub. Kuid valida saab ka piiramatu mahuga pakette, millest odavaim algab 17 dollarist kuus.
Mis on sisuhaldussüsteem ehk CMS (WordPress)?
Sisuhaldussüsteem on näiteks WordPress ja selle saab Veebimajutuses paigaldada oma domeenile mõne nupuvajutusega. Sisuhaldussüsteem nõuab veidi rohkem teadmisi kui graafiline ja lihtne veebiehitustööriist Wix, kuid selles pole samuti midagi keerulist.
WordPress on tasuta, vajab aga serveriruumi ja andmebaasi ehk kodulehemajutust, seega kokkuvõttes on ka see lahendus väikese kuutasuga. WordPressis on aga tuhandeid erinevaid mooduleid ja kindlasti leiab nende seast endale mõne erilahenduse jaoks sobiva. Kui tõesti soov on nii haruldane, et maailmas pole ühtki sellist lisandmoodulit tehtud, siis leiab vaevata omale mõne arendaja, kes töö valmis teeb ja ühildab muu kodulehe sisuhaldusega.
Seega WordPressi plussiks on:
- Lihtne haldamine
- Palju lisandmooduleid igaks olukorraks
- Laialdane kasutajatugi
- Professionaalne välimus (kasuta selleks näiteks Elementorit, mis tuleb Veebimajutuse teenusega kaasa)
WordPressil on oma miinused samuti:
- Kasutamine on pisut keerulisem
- Kuna tegemist on maailma levinuima sisuhaldussüsteemiga, siis kasutatakse uuendamata veebide turvaauke pahalaste poolt kiiresti ära (koduleht peab olema alati kaitstud ja värske tarkvaraga)
- Tohutus lisandmoodulite valikus võib olla keeruline orienteeruda
Wix vs WordPress?
Kumba eelistada, kas lihtsat Wixi või tasuta WordPressi? Võrdleme omavahel Wixi reklaamivaba paketti Combo, mis maksab 10 eurot kuus ja Veebimajutuse populaarseimat Standard-paketti, kus on WordPressi ühe nupuga installimine nii-öelda kauba sees.
Wix on hea valida siis, kui oled alles päris algaja ning koduleht pole teab mis suur. Seda saab hiljem muidugi pidevalt laiendada ning Wix sellele väga oluliselt piire ei sea. Wixis suudab igaüks endale üsna hea disainiga saidi luua, kuigi sarnase kujundusega teisi saite võib internetiavarustes veel teisigi kohata
Kui aga soovid ise oma saidi kõigi omaduste üle kontrolli, pole Wix nii hea variant. Päris kõike ei saa teha nupuvajutusega.
WordPress on ideaalne, kui tahad lisada kodulehele palju lisafunktsioone, e-poodi, kolmanda osapoole lahendusi. Selle lisandmoodulite valik on suurim, mida netist leida.
Ka kujunduse osas pole enam WordPressis vaja piirduda valmiskujundustega, ehkki ka neid on viiekohaline number. Veebimajutuse WordPressiga tuleb kaasa Elementor, mis aitab disainida lehekülje vastavalt tegevusalale ja see näeb välja, nagu mitmedki maailma parimad WordPressi lehed, kuid ometi kõigist erinev, kui seda soovid.
Samuti leiab WordPressile suurima valiku arendajaid näiteks Veebimajutuse partnerite hulgast.
1. Registreeri 1€ eest domeen ja saad 3 kuud majutust tasuta: Alusta siit!
2. TASUTA kodulehe tegemise koolitus 1 kord kuus: Tee endale juhendajate abiga WordPressi koduleht ja e-pood! Loe lisa ja liitu!